Uwaga! W dniu 6.04.2015 strona www.sny.net.pl kończy działalność w swojej obecnej postaci.
Wszystkie informacje zostaną usunięte ze strony. Jeśli posiadasz jakieś wpisy na tej stronie, które chciałbyś zachować, prosimy o ich skopiowanie i zapisanie w bezpiecznym miejscu.
Po szóstym kwietnia 2015 niemożliwe będzie odzyskanie starych informacji.
Login:     Hasło:           Zarejestruj się / Zapomniałem hasło

Koń - Księga Symboli czyli Sennik

Koń jest jednym z ważnych zwierząt mocy, czyli symbolicznych zwierząt, pod postacią których przejawia się psychiczna energia. Ze wszystkich zwierząt mocy w snach współczesnych Polaków pojawia się chyba najczęściej. Częściej śnią o koniach kobiety niż mężczyźni.

Koń symbolizuje energię męską, w potrójnym sensie: jako męski popęd płciowy, jako pęd do dominacji nad innymi, czyli siłę "władczą", oraz mężczyznę jako zdobywcę, mieszkańca otwartych przestrzeni, w przeciwieństwie do kobiety zamkniętej wewnątrz domu. Zapewne dlatego częściej śnią o koniach kobiety, tak jakby poprzez ten obraz przywoływały ową dominująco-zdobywczą energię, która jest im mniej dostępna w sposób odruchowy, bezpośredni, jak to jest w przypadku mężczyzn.

Koń śniony przez kobietę przedstawia tę siłę jako ujarzmioną, posłuszną kobiecie, przy czym bardzo ważne jest, że kobieta-amazonka styka się z koniem i czuje go poprzez swoje okolice płciowe! Seksualny zmysł kobiety staje się więc, podczas konnej jazdy, sposobem na posłuszne sterowanie wielekroć potężniejszą odeń energią końsko-męską, wiernie przebywającą pomiędzy jej udami.

Zdarza się, że konie w snach występują bez skóry, obdarte ze skóry a jednak żywe, i zabieg ten jeszcze potęguje ich żywotność. Ma to niewątpliwy związek z męskim członkiem, który także jest najbardziej wypełniony mocą, żywy i życiodajny właśnie wtedy, kiedy skóra z niego jest ściągnięta. Ta cecha członka zostaje przeniesiona przez senną wyobraźnię na konia.

Ofiara z konia, sceny w śnie kiedy konie są ranione, rytualnie składane w ofierze, kaleczą się, spadają do dołów i przepaści, tryska z nich krew - a są to sny wcale nierzadkie - również mają sens seksualny i symbolizują orgazm, wytrysk nasienia, czyli ten moment, kiedy męska energia seksualna "wylewa się" i ujawnia. Sennym scenom krwawiących koni zawsze towarzyszy podniosły, radosny nastrój, entuzjazm niby podczas jakiegoś pierwotnego święta. Obrazy te nigdy nie są odbierane jako przykre ani groźne. Śnione są zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.

(c) Wojciech Jóźwiak 2002, 2008 - Taraka, zamieszczono za zgodą autora.


Dodano:  piątek, 22 sierpnia 2003
Recenzent:  Ela
Wynik:
odsłon: 40476
Język: pol


Autor NOCnick Dodano: 01-04-2010 - 05:09
Twoja ocena:
Koń jest symbolem siły, żywotności, radości i nieokiełznanej wolności.
Koń symbolizuje również młodość, męstwo, odwagę.

Koń należy do symboli bardzo bogatych w znaczenia.
Odzwierciedla on instynkty, popędy, namiętność, żądze, zmysłowość, świadomość własnego ciała i seksualność.
Klacz symbolizuje ponadto kobiecość, łagodność i zmysłowość.
Każda maść konia łączy się z innymi cechami magicznymi.
Zwierzęta te w symbolice odgrywają ogromną rolę, tak ze względu na swe cechy jak i z racji swych stosunków z człowiekiem.

Symbolika konia jest bardzo złożona i do pewnego stopnia niezbyt określona.
Zgodnie z ogólną symboliką koń symbolizuje rozniecenie pragnień i instynktów.
Jednak koń jest zwierzęciem ujarzmionym przez człowieka, ale trzeba pamiętać iż koń pozostanie zawsze zwierzęciem jako symbol w stanie dzikim. I że jego cechy mają sens pozostawienia go w symbolach wolności, wiatru, przestrzeni.

Rumak od najdawniejszych czasów był symbolem bogactwa i pozycji społecznej.
Od samych początków średniowiecza uważano wojownika walczącego konno za kogoś lepszego od reszty społeczeństwa.
Mężczyzna na koniu ma bowiem pewne znaczenie mistyczne.
Już rzymscy cesarze starali się zapewnić sobie nieśmiertelność, każąc przygotowywać z brązu posągi przedstawiające ich na koniu.
Arab, poprzez swoje cechy symbolizuje dzielność i wytrzymałość.

Strona przeznaczona jest dla otwartych umysłów co swoje sny zgłębiać pragną. Wszelkie materiały umieszczone na stronie podlegają prawom autorskim i nie mogą być one rozpowszechniane w żadnej postaci bez zgody ich autora. Główne tematy strony to: znaczenie symbolika interpretacja snów, sennik, sny erotyczne, świadome śnienie, senniki, sny. Wykonanie i utrzymanie strony - www.itbvega.pl